Calendar

March 2019
SunMonTueWedThuFriSat
 << < > >>
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Announce

Who's Online?

Member: 0
Visitor: 1

rss Syndication

Archives

Jun052013

06:44:07 pm

Murter Chorwacja i Pag Chorwacja

Wśród wysp Adriatyku swoim pięknem wyróżnia się także chorwacka wyspa Murter o powierzchni 18 km2.

Wyspa ta znajduje się w regionie Środkowej Dalmacji. Połączona jest ze stałym lądem mostem w miejscowości Tisno. Wyspa Murter jest położona najbliżej lądu. Od kontynentu dzieli ją kanał, który w najwęższym miejscu ma 20 m. Murter jest wyspą rybaków, gajów oliwnych i szkutników.

Ta dalmatyńska wyspa jest głównym miejscem , z którego można udać się do Parku Narodowego Kornati przeczytaj artykuł. Na wyspie rozlokowane są cztery miejscowości: Betina, Jezera, Murter i Tisno.

Pag to wyspa , która ma najbardziej urozmajconą i najdłuższą linię brzegową na Adriatyku, pełna jest zatok, przylądków i plaż. Pag ma bogatą tradycję i obyczaje. Znana jest z ręcznie robionych koronek, przez co każda jest wyjątkowa i niepowtarzalna. Tutejszy folklor jest widoczny także w pieśniach i tańcach, a najbardziej daje się zauważyć w czasie trwania karnawału. Roślinność na wyspie wyróżnia się przede wszystkim bardzo rzadko występującymi drzewami. Są tu jednak aromatyczne zioła, które stanowią podstawę w żywieniu owiec, nadając dzięki temu owczym wyspa pag apartamenty serom specjalnego smaku. Wyspa zanan jest także z soli, powstającej podczas wysuszania wody morskiej w płytkich basenach, do których wpuszczana jest woda morska. Na wyspie znajduje się około 20 miejscowości, z których najbardziej znanymi są: Kolan, Košljun, Miškovići, Novalja, Potočnica, Povljana i Stara Novalja.


Admin · 218 views · Leave a comment
Categories: Cat

Permanent link to full entry

http://facerene4.hazblog.com/Blog-b1/Murter-Chorwacja-i-Pag-Chorwacja-b1-p3.htm

Comments

No Comment for this post yet...


Leave a comment

New feedback status: Published

Your URL will be displayed.


Please enter the code written in the picture.


Comment text

Options
   (Set cookies for name, e-mail and url)